לימודים לתואר שלישי

תואר שלישי מהו

לימודים לתואר שלישי הם למעשה לימודי דוקטורט (PhD), לימודים אלו מאפשרים ליהנות ממלגה נדיבה ובמקרים רבים, מפטור מלא מתשלום שכר הלימוד (כשהמטרה היא לאפשר לסטודנטים להתמסר ללימודי התואר, מבלי שנושא הפרנסה יטריד אותם).
מטרת מסלול הלימודים לתואר שלישי, מאפשרת לסטודנטים להשתלב בתחום המחקר וההוראה באקדמיה ובמסגרות נוספות.
קיימת אפשרות ללמוד תואר שלישי בתחום הזהה לזה של לימודי התואר הראשון והשני ויש גם אופציה, לבצע הסבה מקצועית לתחום אחר – אך במקרה שכזה, יהיה צורך בביצוע השלמות שונות.
בכדי להשלים את התואר, יש למצוא מנחה, להגיש רעיון להצעת מחקר וברגע שהרעיון מתקבל להתחיל בכתיבת עבודת המחקר.

 

תנאי קבלה לתואר שלישי

ברוב המקרים, תנאי הקבלה לתואר שלישי הוא סיום התואר השני בממוצע של 85 ומעלה – כאשר יהיו מקרים בהם גם לציון אשר התקבל על עבודת המחקר תהיה השפעה על הקבלה.
בוגרי תואר שני במסלול עיוני, יהיו חייבים להשלים כתיבה של תזה בכדי להגיש מועמדות ללימודי הדוקטורט. תנאי קבלה נוספים: עמידה בראיון קבלה ואיתור של מנחה אשר ינחה אותם בהליך כתיבת עבודת המחקר, המהווה חלק בלתי נפרד מלימודי הדוקטורט – במסלולים מסוימים, הסטודנטים יתבקשו גם להביא מכתבי המלצה.

היכן ללמוד תואר שלישי?

יש לא מעט אוניברסיטאות ובשנים האחרונות גם מכללות אשר מציעות מסלולים ללימודי תואר שלישי.
יחד עם זאת, רבים מהמתעניינים בתואר השלישי, יבקשו לעשות זאת דווקא בחו"ל.
בין הסיבות ללימודים בחו"ל: העובדה שיש תחומי לימודים הנחשבים לפחות מפותחים בישראל. סיבה נוספת, היא הרצון ללמוד במוסד לימודים בעל שם עולמי בתחום. עוד סיבה, היא הרצון ליצור קשרים עם גופים מחקריים שונים במדינות שונות.
כמובן, שלבחירת מקום הלימודים כמו המדינה בה המוסד נמצא, תהיה השפעה גבוהה הן על מהלך הלימודים והן על המשך הדרך באקדמיה.

דילוג לתוכן